Як вибрати вулик та бджолину рамку на пасіку? Поради пасічникам

Бджільництво — це особливий вид діяльності, який потребує багато часу, значних фінансових вливань, а також відповідального підходу до організації пасіки. Оскільки на пасіці дуже важливо створити оптимальні умови для бджіл і забезпечити зручність обслуговування кожної бджолиної сім’ї, бджолярі-початківці насамперед задаються питанням про те, як правильно вибрати вулик і розмір бджолиної рамки. У цій статті ми розглянемо, які бувають типи вуликів, що є рамка, а також на що варто звернути увагу при виборі розмір рамки для вулика.

Що таке вулик для бджіл?

Вулик являє собою штучне житло для розведення та утримання медоносних бджіл. Від правильного вибору вулика залежить і зручність роботи бджоляра, й результативність праці комах, що позначається на кінцевому обсязі продуктів бджільництва (меду, перги, воску, пилку тощо).

Якісний вулик має бути:

  • герметичним;
  • міцним;
  • довговічним;
  • екологічним;
  • з гарною вентиляцією;
  • простим в обслуговуванні;
  • зручним для транспортування.

За типом конструкції вулики бувають розбірними та нерозбірними.

  1. Розбірні вулики дозволяють нарощувати силу бджолосім’ї завдяки встановленню магазинів, а також збирати мед у промислових масштабах.
  2. Нерозбірні конструкції не користуються популярністю через громіздкість та незручності при їх використанні.

За варіантом розміщення рамок вулики діляться на два основні типи: горизонтальні та вертикальні.

  1. Горизонтальні, або лежачі (вулики-лежаки). Вони досить просторі, схожі з природним умовам проживання бджіл і зручні для бджолярів-початківців.
  2. Вертикальні, або стоячі (вони ж багатокорпусні, альпійські). Їх обирають досвідчені бджолярі, оскільки такі вулики розраховані на велику кількість бджолосімей. Крім того, вони відрізняються мобільністю та підходять для перевезення пасіки.

Особливості вуликів-лежаків

Вулик-лежак має масивний витягнутий корпус та глухе дно, при необхідності в ньому можна зробити кілька відділень. Залежно від габаритів, він може містити від 10 до 24 рамок із стільниками.

Багато бджолярів сходяться на думці, що саме вулики-лежаки є найзручнішими конструкціями, особливо для пасічників-початківців. Їхні основні переваги:

  • простота експлуатації;
  • зручність догляду за бджолами;
  • легкий доступ до рамок зі стільниками;
  • місткість;
  • можливість у короткий термін нарощувати силу бджолосімей.

У таких вуликах легко проводити огляд, діставати і додавати рамки, а також їх можна легко утеплювати на зиму.

Головним недоліком вуликів-лежаків є складність транспортування через габарити та велику вагу конструкції, тому такі вулики більше підходять для стаціонарної пасіки.

Відмінні риси багатокорпусних вуликів

Це вулик, який складається з декількох корпусів однакового розміру і вміщує до 14 рамок. Він відрізняється наявністю знімних елементів (при цьому дно може бути незнімним). Такі конструкції підходять тим, у кого на пасіці більше сотні бджолосімей, а також для використання на промислових пасіках.

До переваг вертикальних вуликів можна віднести:

  • компактність;
  • легкість та зручність транспортування;
  • можливість легко розібрати конструкцію на зимовий період;
  • швидка відбудова стільників бджолами;
  • менші витрати часу на догляд за бджолиною родиною.

Недоліками таких вуликів є:

  • тонкі стінки, через що в регіонах з холодним кліматом бджоли можуть погано переносити зимівлю;
  • необхідність зняття частини рамок збільшення життєвого простору бджолосімей;
  • великі відстані між корпусами, що веде до уповільнення зростання сімей.

Також варто зазначити, що працювати з такими вуликами важче, ніж із лежаками.

Що краще — лежак чи корпусний вулик?

Ще за радянських часів у колгоспах та радгоспах переважно використовували вулики-лежаки. Пізніше пасічники перейшли на більш високий рівень і почали використовувати корпусні вулики. Вони ідеально підходять для пасіки, розташованої на маленькій ділянці, оскільки лежаків на тій же площі поміститься менше, і вони займають більше місця. Якщо ж замість одного лежака використовувати два корпусні вулики, така пасіка на ділянці аналогічного розміру приноситиме подвійний дохід.

Матеріали для вуликів

Найпопулярнішим матеріалом для виготовлення вуликів є дерево, яке відрізняється екологічністю та тривалим терміном служби20–25 років і більше при правильному догляді. Більш бюджетні аналоги з фанери недовговічні і служать лише 4–7 років, оскільки листи розшаровуються, в них можуть заводитися паразити та грибки.

В останні двадцять років бджолярі часто використовують вулики з пінопласту та полістиролу, оскільки вони легкі, зручно транспортуються, мають хороші теплоізоляційні властивості і можуть прослужити десятки років. Однак такі матеріали вважаються менш екологічними, можуть зашкодити бджолам та негативно вплинути на готову продукцію.

Популярні сьогодні еко-вулики з пінополіуретану (ППУ) мають низку вагомих переваг у порівнянні з деревом та пластмасою, зокрема, бджоли не гризуть цей матеріал, почуваються досить комфортно та краще зимують. Крім того, ППУ не покривається пліснявою, не деформується та не псується при тривалому перебуванні на вулиці.

Як вибрати вулик на пасіку

Якщо бджільництво — це не просто захоплення, а основний напрямок діяльності, до вибору вулика треба підійти відповідально. Часто пасічники-початківці визначають для себе підходящий варіант шляхом практичного порівняння різних варіантів, проте в цьому випадку доводиться діяти методом проб і помилок. Так чи інакше, при виборі вулика важливо враховувати такі критерії:

  1. Цілі та завдання пасіки. Якщо планується збирати мед та інші продукти бджільництва в промислових масштабах, варто звернути увагу на корпусні вулики. А для новачків, які тільки планують познайомитися з бджільництвом, більше підійдуть вулики-лежаки. Крім того, якщо орієнтуватися на комерційну складову, для пасіки більше підійдуть вулики з пінополістиролу, оскільки вони служать довше за дерев’яні і їх простіше чистити.
  2. Особливості місцевості та клімату. Якщо для конкретного регіону характерні заморозки, рекомендується купувати вулики з подвійними стінками або з товщиною одинарних стінок 50 мм, щоб забезпечити нормальну зимівлю бджіл. Також від клімату залежить необхідність застосування теплоізолятора. Для місцевості, де звичною є спека, краще вибирати тонкостінні вулики з гарною вентиляцією.
  3. Тривалість медозбору. Якщо в місцевості, де знаходиться пасіка, сезон досить короткий, купувати еко-вулики на велику кількість рамок немає сенсу.
  4. Характеристики пасіки: стаціонарна чи мобільна? Якщо передбачається часто переносити вулики з місця на місце для кращого медозбору, рекомендується брати більш легкі конструкції. Вулики-лежаки для цього не підійдуть, оскільки вони громіздкі та робляться для стаціонарних пасік.
  5. Екологічність бджолиної продукції. Щоб отримати високоякісні органічні бджолопродукти без домішок та сторонніх запахів, краще використовувати вулики з натуральних матеріалів, які не покриваються фарбою, щоб уникнути попадання хімічних речовин. Використання пофарбованих вуликів з пінополістиролу допомагає спростити та здешевити утримання роїв, але може негативно позначитися на стані здоров’я бджіл та якості продукції.
  6. Фізичний стан бджоляра. Молоді та сильні фізично пасічники легко можуть використовувати вертикальні вулики, а якщо ж пасічник вже у віці, то йому більше підійдуть вулики-лежаки.

Також на вибір вулика впливає медоносна база регіону, тобто рослини, що ростуть навколо пасіки. Хороший урожай меду забезпечить різний період цвітіння рослин в окрузі, а значить, бджоляру варто подбати про питання перевезення пасіки до великих площ медоносів. Наприклад, центральна частина України (зокрема Черкаська область) є основним ареалом збору акації, а Миколаївська областьсоняшнику. Мед акації збирають наприкінці травня — на початку червня, а соняшник цвіте у червнілипні.

Окрім медоносної бази, на успіх медозбору значно впливають погодні умови, які можуть внести свої корективи до планів збору врожаю.

Що являє собою рамка для вулика

Рамка для вулика — це одна з ключових складових пасіки, яка відіграє важливу роль в організації вулика та продуктивності бджолосімей. Рамки допомагають бджолам ефективно відбудовувати стільники, зберігати мед і вирощувати потомство, а від її правильного розміру залежить:

  • зручність обслуговування вулика;
  • кількість отриманого продукту;
  • продуктивність роботи при відкачуванні меду.

Рамка складається з верхньої, нижньої та двох бічних рейок. На думку досвідчених бджолярів, ширина рейок впливає на можливість вільної відбудови бджолами стільників. Для верхньої рейки ідеальною вважається товщина 1,8–1,9 см, для бічної2,5 см, а для нижньоїне менше 0,8 см.

Насамперед, пасічнику слід визначитися з розміром рамок, що підходять під конкретний тип вулика. Сьогодні на українських пасіках використовуються чотири основні види рамок:

  1. «Дадан» (435×300 мм) — одна з найпоширеніших в Україні, використовується переважно для медових корпусів. Одна рамка містить близько 9100 комірок стільників, вага з медом становить 3,5–4 кг, з пергою — 1,3–1,5 кг;
  2. «Рута» (435×230 мм) — компактна та легка, ідеально підходить для роботи з розплодом, дає можливість розмістити більше рамок в одному корпусі. Одна рамка містить у собі до 6400 стільникових комірок, з медом має вагу 2,5–3 кг, з пергою — 0,8–1,1 кг;
  3. «Магазин», або «напіврамка» (435×145 мм) — компактний варіант рамки «Дадан» з меншою вагою, зручний для збирання та вилучення меду. Одна рамка має до 4550 стільників, вага з медом становить приблизно 2 кг, з пергою — близько 0,7 кг;
  4. «Українська» (300×435 мм) — відрізняється вертикальною орієнтацією, що дає можливість зручного розміщення у вузьких корпусах, місткість аналогічна даданівській рамці. Дана конструкція дозволяє покращити температурні показники у вулику та прискорити розплід. Українська рамка особливо популярна серед вітчизняних пасічників, проте знайти бджолопакет на неї досить складно.

Варто відзначити, що для вуликів із кількома корпусами можна використовувати різні рамки, щоб ефективно розподіляти завдання та керувати процесом медозбору.

У сучасному бджільництві часто використовуються рамки з уже встановленою вощиною, що значно прискорює процес відбудови бджолами стільників, а також полегшує роботу пасічника. Однак, якщо вощина встановлена неправильно, бджолосім’я погано розвиватиметься і буде повільно відбудовувати стільники. Тому важливо унеможливити провисання листів шляхом щільного натягу дроту.

Якщо ж на пасіці планується використовувати рамки без вощини, бджоли матимуть більше свободи для природного будівництва стільників.

Головні постачальники бджолопакетів в Україні знаходяться в Івано-Франківській, Львівській, Чернівецькій та Закарпатській областях. У цьому понад 80% продукції розраховано на даданівскую рамку.

Матеріали для бджолиних рамок

Сьогодні на ринку представлені рамки для вуликів із дерева, пластику та композитів.

Далі розглянемо, які переваги дає кожен із цих матеріалів:

  • Дерев’яні рамки. Традиційний і найпопулярніший вид рамок, що дозволяє бджолам легше адаптуватися та швидше освоїтися у вулику. Дерево — це екологічний матеріал, але він може сильно деформуватися під впливом температури та вологості. Крім того, дерев’яні рамки необхідно регулярно обробляти для захисту від паразитів. Фахівці рекомендують вибирати рамки з липи, ялини, сосни, кедра, осики, тополі.
  • Пластикові рамки. Більш довговічний та стійкий до деформації варіант. Рамки із пластику легко очищаються і не так схильні до зараження паразитами. Тим не менш, пластик не є екологічним матеріалом — під час використання таких рамок бджоли повільніше адаптуються.
  • Рамки із композитних матеріалів. Поєднують у собі дерево та пластик, характеризуються довговічністю та простотою у догляді, проте коштують дорожче.

Які рамки вибрати на пасіку?

Для порівняння нижче наведено переваги основних розмірів рамок, які можна зустріти на українських пасіках.

1. Рамка «Дадан»

Рамки «Дадан» ідеально підходять пасічникам-початківцям для роботи з медовими корпусами. Їх переваги:

  • універсальність;
  • зручність зберігання меду та пилку;
  • підтримка хорошого мікроклімату у вулику;
  • зручність догляду за комахами;
  • великий вибір бджолопакетів від різних постачальників.

2. Рамка «Рута»

Рамка «Рута» найчастіше використовується для розплоду. Вона має такі переваги:

  • компактність;
  • можливість розмістити кілька рамок в одному корпусі;
  • хороша вентиляція та розподіл тепла;
  • менший ризик розвитку хвороб бджіл;
  • зручність догляду за «бджолиним будиночком».

Але варто врахувати, що вулик «Рута» підходить для більш м’якого клімату.

3. «Українська» рамка

Для «української» рамки характерна вертикальна орієнтація, яка дає такі переваги:

  • можливість розміщення у вузьких корпусах вуликів;
  • покращення температурного контролю, що особливо важливо для пасік, розташованих у холодних регіонах;
  • прискорення розплоду.

4. «Напіврамка» («магазин»)

«Напіврамка» («магазин») призначена в основному для збору бджолопродукції і має такі переваги:

  • компактний розмір;
  • легка вага;
  • зручність вилучення меду.

При виборі будиночка бджіл необхідно визначитися з кількістю рамок. Для горизонтального вулика-лежака знадобиться від 20 до 24 рамок, а для вертикального буде достатньо 12.

На думку бджолярів, користуватися можна будь-якою системою, але найбільш практичним вважається 12-рамковий вулик «Дадан» з «магазином». Якщо планується промислова пасіка на сотні чи тисячі вуликів, збільшення продуктивності все має зводитися до єдиного стандарту.

Як розміри рамок впливають на продуктивність бджіл?

Від розмірів рамок безпосередньо залежить розвиток бджолосімей та їх продуктивність. Наприклад, вулики з великими рамками типу «Дадан» дозволяють збільшити медозбір, а більш компактні рамки «Рута» забезпечать швидкий розвиток розплоду.

На деяких пасіках використовуються багатокорпусні вулики, що передбачають розміщення рамок «Рута» у різних корпусах. Це робить роботу бджоляра зручнішою, оскільки дозволяє регулювати робочий об’єм вулика шляхом перестановки рамок залежно від сезону. Також варто зазначити, що такий розмір рамки часто використовується для відкачування меду на промислових лініях.

«Українська» рамка дає можливість контролювати розплід та медозбір, а також підтримувати внутрішню температуру у вузьких корпусах вуликів, що є ідеальним рішенням для регіонів із холодним кліматом. Ще важливо зазначити, що при використанні «української» рамки бджоли набагато легше переносять зиму і швидше прокидаються навесні.

Поширені питання

Яким має бути хороший вулик для бджіл?

Хороший вулик повинен бути зручним для обслуговування та транспортування, міцним та довговічним, екологічним, з гарною вентиляцією та теплоізоляцією.

Який вулик підійде для бджоляра-початківця?

Досвідчені бджолярі рекомендують новачкам використовувати вулики-лежаки, оскільки вони більш прості в обслуговуванні.

Що таке бджолина рамка?

Бджолина (або медова) рамка є важливим структурним елементом вулика, який утримує стільники або розплід усередині його корпусу. Її можна зняти, щоб оглянути бджіл чи витягти мед.

Що краще — рамки з вощиною чи без?

Рамки з вощиною дозволяють бджолам полегшити процес будівництва стільник, а пасічникам — прискорити роботу. Рамки без вощини допоможуть бджолам природніше будувати стільники, керуючись своїм природним інстинктам. Досвідчені бджолярі практикують встановлення рамок з натуральною вощиною, яка виготовлена зі 100% чистого воску.

Скільки рамок має бути у вулику?

Кількість рамок в одному вулику може бути різним залежно від переваг пасічника. Зазвичай використовуються вулики на 10, 12, 16, 20 та 24 рамки.

Який вулик підійде для районів із холодним кліматом?

Якщо для регіону, де знаходиться пасіка, характерний холодний клімат і часті заморозки, краще використовувати вулики з подвійними стінами, а також подбати про утеплювач.

Чи можна відкривати вулик взимку для перевірки бджіл?

Більшість пасічників не заглядають взимку до бджолиних будинків, оскільки при відкриванні з вулика виходить тепле повітря і входить холодне, що може бути небезпечним для бджіл. Щоб перевірити, чи живі бджоли, можна просто постукати по вулику (позитивним сигналом буде дзижчання у відповідь).