Як відрізнити натуральний продукт від фальсифікату?
Вощина — це один із найважливіших продуктів бджільництва, який застосовується на пасіці для підвищення продуктивності бджолиних сімей. На жаль, нині серйозних масштабів набула проблема з фальсифікатами, тому сьогодні на ринку нерідко можна зіткнутися з неякісним воском, що містить сторонні домішки. У цій статті розповідається, яким стандартам повинна відповідати натуральна вощина, чим загрожує використання фальсифікату і як перевірити на справжність бджолиний віск.
Яким стандартам має відповідати натуральна вощина?
Чинним стандартом України, який регламентує виготовлення натуральної вощини, є ДСТУ 7172:2010 «Вощина». Відповідно до вимог цього нормативного документа, вощина повинна виготовлятися з воскової композиції на основі пасічного воску з додаванням не більше 10% промислового/пресованого воску.
Якісний продукт повинен відповідати таким нормам:
- колір білий, світло-жовтий, жовтий, світло-коричневий;
- запах природний, восковий;
- колір всіх основ комірок однаковий на просвіт;
- неприпустима наявність отворів, вм’ятин, пробоїн у денцях комірок, рваних країв листа;
- форма листа — прямокутна;
- форма основи комірки — шестикутник;
- розмір між сторонами комірки — 5,40 мм у кожному напрямку з похибкою трохи більше 0,05 мм;
- кількість листів на 1 кг вощини — 14–16 на рамку 435×300 мм, 19–21 на рамку 435×230 мм.
Також допускається поява сірого нальоту на листках вощини, який зникає при невеликому прогріванні. Якісна вощина має бути пружною та міцною, з однаковою прозорістю комірок. Використання фальсифікованого воску у процесі виготовлення вощини, зрозуміло, не допускається.
Переваги натуральної вощини
Вощина активно використовується бджолярами підвищення продуктивності бджолиних сімей. Вона полегшує роботу бджоляра, оскільки так бджоли набагато швидше відбудовують стільники, відповідно раніше починають збирати нектар і виробляти мед.
Важливо, щоб це був 100% натуральний матеріал, оскільки:
- натуральна вощина покращує здоров’я бджолосім’ї, допомагає боротися з бджолиними хворобами, сприяє збільшенню гнізда та продуктивності комах;
- використання такої вощини призводить до менших ушкоджень стільників при відкачуванні меду, оскільки денце комірок у них товщі, ніж у природних стільниках.
Що таке фальсифікований віск?
Фальсифікованим воском або фальсифікатом називається віск, що містить сторонні домішки. Даний продукт не тільки сприяє погіршенню стану медоносних бджіл, але і створює серйозну загрозу для всієї галузі бджільництва, викликаючи суттєві економічні втрати і завдаючи шкоди іміджу цієї сфери діяльності.
Вощина, виготовлена з фальсифікованого воску, негативно впливає на якість продуктів бджільництва (меду, пилку, прополісу, маткового молочка тощо), сприяє розвитку хвороб бджіл, погіршує їх продуктивність, призводить до втрат бджолиних сімей та інших проблем на пасіці. Тому використання натурального бджолиного воску є необхідною умовою підтримки здоров’я бджіл та отримання високоякісних продуктів з вулика.
До найбільш поширених домішок, які додають у бджолиний віск, належать парафін, церезин та їх суміші (технічний віск), іноді можуть зустрічатися інші тваринні або рослинні воски, стеаринова кислота, каніфоль, мікрокристалічний віск, ланолін, глина, твердий жир, гіпс тощо. буд.
Для виготовлення якісного воску виробники повинні використовувати лише натуральні компоненти. Наявність домішок та синтетичних речовин говорить про те, що це дешева підробка.
На жаль, деякі пасічники додають у віск домішки, запевняючи покупців, що перед ними є 100% натуральний продукт. Тим самим вони хочуть просто заробити, не думаючи про наслідки. Сьогодні ринок переповнений фальсифікатами, оскільки вартість натурального бджолиного воску набагато вища порівняно з підробками, а пасічники-початківці часто ведуться на привабливу ціну. Крім того, за зовнішніми ознаками визначити наявність синтетичних домішок типу парафіну досить складно, а лабораторні дослідження вимагають додаткових витрат.
На перший погляд, особливої різниці між натуральним продуктом та фальсифікатом немає. Але при використанні підробленого воску бджоли відбудовують стільники неактивно і тільки якщо це сильна сім’я, а рамки з неякісною вощиною можуть «пливти».
Щоб не потрапити на фальсифікат, спокусившись на невисоку ціну, необхідно знати ряд критеріїв, за якими можна визначити чи це підроблений матеріал.
Як відрізнити натуральну вощину від підробки?
Відповідно до норм згаданого вище ДСТУ 7172:2010, у процесі виготовлення вощини не допускається використання продуктів переробки нафти, продуктів хімічного синтезу тощо.
Існує ряд методів, що дозволяють перевірити бджолиний віск на справжність і впевнитись у його якості. Вони поділяються на два види, органолептичні та лабораторні:
- органолептичні методи дозволяють оцінити такі властивості матеріалу, які сприймаються безпосередньо за допомогою органів чуття (колір, запах, смак тощо);
- лабораторні методи мають на увазі застосування спеціального обладнання для визначення хімічних, фізико-хімічних та фізичних властивостей восків. До них відносяться хроматографічний, хімічний аналіз, метод інфрачервоної спектроскопії та ін. Як правило, у цьому випадку проводиться комплексний аналіз відразу кількох показників, але подібні дослідження потребують часу та додаткових фінансових витрат.
Оскільки сучасні лабораторні методи контролю якості бджолиних восків можуть дозволити собі далеко не всі пасічники (особливо початківці), можна звернутися до більш простих методів, що дозволяють розпізнати бджолиний віск.
Характерні ознаки та основні властивості натурального воску:
- колір — свіжий бджолиний віск має білуватий відтінок, що поступово переходить у жовтий колір за рахунок присутності пилку. Насправді колір бджолиного воску залежить від багатьох факторів (новизна стільників, джерело нектару тощо). Натуральний віск має однорідний колір від світло-жовтого до насиченого коричневого, залежно від виду. Якщо віск неприродно яскравий, блискучий або має сірий відтінок, швидше за все він містить сторонні добавки;
- наліт на поверхні — при тривалому зберіганні на поверхні натурального воску може з’являтися легкий сірий наліт, який зникає при нагріванні. Це одна з характерних візуальних ознак вощини, зробленої з чистого воску без домішок. Прибирається вона досить просто — потрібно потримати листи на сонці, доки наліт не зникне;
- запах — чистий бджолиний віск має солодкуватий, приємний медовий аромат, можливо з легким відтінком трав або польових квітів. Якщо запах неприємний, штучний, хімічний, це однозначно ознака підробки. Зокрема, при додаванні парафіну буде відчутним запах бензину чи нафти;
- крихкість та текстура — натуральний віск не буде легко ламатися і кришитися, а в його зламі видно дрібнозерниста структура. Якщо воскосировина надто м’яка, липка, має жирний блиск, при кімнатній температурі дуже легко гнеться або кришиться, це свідчить про наявність домішок;
- вологість — за наявності сторонніх добавок матеріал буде містити більше вологи і мати схильність до появи цвілі.
Способи перевірки бджолиного воску на справжність у домашніх умовах
Щоб відрізнити бджолиний віск від підробки в домашніх умовах, можна провести декілька експериментів, які допоможуть переконатися в якості матеріалу.
Перевірка міцності
Вощина — досить еластичний матеріал, при скручуванні вона має гнутися, але не ламатися і не кришитися. Якщо покласти лист натуральної вощини на долоню, при кімнатній температурі він прогнеться під власною вагою, але не більше ніж на 3 см.
Розминання
Невеликий шматочок воску потрібно спробувати розім’яти у теплих руках. Натуральний бджолиний віск швидко стане м’яким, пластичним і трохи липким, але не жирним і не слизьким на дотик. Крім того, він не мазатиметься і прилипатиме до пальців. Якщо скачати дві кульки, їх можна повністю зліпити разом, а в тонких пластинках проба буде однорідною, прозорою, без глянцевого блиску. Якщо ж під час такої перевірки віск зминається насилу, стає розсипчастим або шорстким на дотик, прилипає до пальців, то в ньому точно містяться домішки. Також при розминанні варто звернути увагу на колір воску — він стає білим, а потім знову жовтіє.
Характер зрізу
Якщо провести по поверхні зразка гострим предметом (ножем, нігтем та ін.), то на натуральному воску залишиться матовий слід, без блиску. Якщо зріз гладкий, блискучий, жирний, а зразок прилипає до ріжучої площини, це ознака фальсифікату.
Перевірка стружки
Якість воску також можна визначити за характером стружки. Якщо провести ножем по поверхні, натуральний бджолиний віск утворює цілісну, досить довгу, спіралеподібну стружку, а у підробки вона кришиться.
Проба зі спиртом
Якщо шматочок воску або скатану щільну воскову кульку опустити в спиртовий розчин 44–48%, натуральний продукт відразу піде на дно, а фальсифікат плаватиме чи спливе.
Плавлення
Чистий, якісний бджолиний віск починає плавитися за нормальної температури близько 62–65 градусів. Якщо він буде плавитися за нижчої температури, ймовірно, в ньому є домішки.
Тест із водяною лазнею
Якщо спробувати розтопити шматочок воску на водяній бані, якісний продукт не матиме осаду або піни. Крім того, варто звернути на характер поверхні застиглого зразка — у бджолиного воску поверхня буде без плям і малюнків.
Проба голкою
У натурального бджолиного воску за температури 20 градусів глибина проникнення голки становить трохи більше 6,5 мм.
Жування
Якщо шматочок воску спробувати пожувати, натуральний продукт не буде липнути до зубів, інакше в ньому точно містяться домішки.
Проба зі світлом
Потрібно згорнути листок вощини в трубочку і поставити на вікно. Якщо приблизно через 5–10 днів вона почне світлішати, а згодом стане прозорою, це буде ознакою високої якості вощини.
Експеримент із ультрафіолетовою лампою
УФ лампу потрібно включити і піднести до зразка на відстань не менше 30–40 см. Натуральний бджолиний віск не змінить колір, а фальсифікат буде інтенсивно світитися. Купити таку лампу можна у спеціалізованому магазині або замовити в інтернеті.
Хімічні реакції
Наявність у воску домішок церезину, парафіну та стеарину можна визначити також за допомогою хімічних реакцій.
Спосіб 1
Для експерименту знадобиться реактив, що можна приготувати самостійно. Для цього слід взяти чистий їдкий кристалічний калій і залити його міцним винним спиртом (3/4 склянки). Далі суміш необхідно трохи підігріти на водяній бані, помішуючи, потім отриманий розчин залишити на ніч відстоюватися. Вранці потрібно злити прозору рідину в темну ємність, не збовтуючі. Цей реактив можна використовувати протягом 3–4 місяців.
Дослідження проводиться так: необхідно взяти невеликий шматочок воску, помістити його в пробірку, залити на 1/3 реактивом і кип’ятити на вогні 2–3 хвилини. Якщо поверхні розчину з’явилися жирові кульки — це ознака фальсифікату, і якщо розчин залишився чистим, це, що віск натуральний.
Спосіб 2
У пробірку потрібно налити вапняну воду, помістити туди тонкі воскові стружки, потім нагріти суміш до температури плавлення воску. Якщо розчин після цього залишився чистим та прозорим, це означає, що віск натуральний, а поява каламуті вкаже на наявність стеарину.
Як вибрати виробника вощини?
Сьогодні на ринку представлений великий вибір вощини від різних виробників. Перед тим, як купувати вощину, слід переконатися, що виробник може розповісти про процес очищення сировини і відповісти на всі питання. Але перш ніж ухвалити остаточне рішення про купівлю великої партії, найкраще взяти кілограм вощини у кожного виробника і провести відповідні експерименти на визначення справжності воску.
Також варто звернути увагу на вартість вощини. Надто низька ціна за кілограм зазвичай говорить про те, що продукт містить небажані домішки.
Визначившись із виробником, постійні клієнти зазвичай віддають свій віск із пасіки на переробку, після чого забирають готову вощину. Однак на невеликій пасіці набрати мінімальну кількість воску на переробку буває досить складно. Зазвичай ця проблема вирішується поєднанням з іншими бджолярами. Крім того, великі пасіки зазвичай із задоволенням приймають віск у дрібних господарств в обмін на готову вощину від перевірених виробників.
Поширені питання
Чому вощина у рамці може «плисти»?
Як правило, ця проблема виникає при купівлі неякісної вощини з домішками парафіну та інших небажаних речовин.
Якщо вощина ламається, чи є це ознакою її низької якості?
За низької температури повітря навіть якісна вощина може ламатися. Однак, якщо таке відбувається при кімнатній температурі, швидше за все ви маєте справу з фальсифікатом, що містить добавки парафіну, стеарину та ін.
Про що говорить наліт на листах вощини?
Сірий матовий наліт — це ознака натуральної вощини без домішок. Він з’являється з часом залежно від умов зберігання, але його можна видалити при нагріванні листів на сонці.
Чи може вощина мати глянсовий блиск?
Натуральна вощина не блищить і має яскраво-виражений глянець. А якщо ні, то перед вами явний фальсифікат.
Про що говорить наявність вологи на поверхні вощини?
Волога може бути присутня на щойно зроблених листах вощини, що пов’язано з особливостями технологічного процесу. Якщо ж залишки вологи спостерігаються на вже висушеній та готовій для встановлення у рамку вощині, це свідчить про наявність у продукті сторонніх добавок. Згідно з ДСТУ 7172:2010, присутність вологи на поверхні вощини не допускається.
Чи можна купити хорошу вощину за низькою ціною?
Занадто низька ціна за кілограм вощини говорить про те, що це, найімовірніше, неякісний продукт із добавками. Натуральна вощина не може коштувати надто дешево через високу вартість сировини, а також виробничі, накладні та інші витрати.