Вощина: види та розміри, виробництво та ціни, зберігання, виготовлення на замовлення

Вощина — це один з найважливіших матеріалів, які постійно використовуються на пасіці. Вона дозволяє збільшити продуктивність бджолиної сім’ї та прискорити засів сот маткою. Бджолярі використовують вощину щороку для оновлення та збільшення запасів стільників. Листи виготовляються заводським способом або, рідше, вручну; промислове виробництво регламентується ДСТУ. Якісна вощина виробляється з чистого воску, без парафіну та інших домішок, що гарантує розвиток здорової бджолосім’ї.

Вощина: загальний опис, види, розміри

Робота матки на якісній вощині

Робота матки на якісній вощині

Вощина використовується в бджільництві для того, щоб прискорити природній процес будівництва стільників бджолиною сім’єю. Вона являє собою тонкі воскові листи відповідного розміру з видавленими на них комірками, що імітують денце природних стільників. Як самі аркуші, так і комірки можуть бути різного розміру, залежно від використовуваних медових рамок.

До основних переваг стільників, побудованих на вощині, належать:

 • більш швидке будівництво стільників, завдяки чому бджоли раніше починають збирання нектару та створення меду;
 • менше число трутневих осередків;
 • запобігання роїнню бджіл;
 • менше пошкодження стільників при відкачуванні меду, тому що денце комірок товстіше, ніж у природних стільників.

Хоча вощину, яка виготовляється з чистого бджолиного воску, часто називають натуральною, по суті це продукт, вироблений промисловим способом. Тому коректно називати штучною навіть таку, 100% воскову вощину.

Крім неї, на вітчизняному ринку можна знайти пластикову вощину, яка є вкритим шаром воску пластиком. Досвідчені бджолярі воліють встановлювати листи з 100% воску. Щоб при цьому на пасіку не потрапили якісь хвороби, перед литтям віск стерилізують (на виробництві «Долини Меду» цей процес займає до 10–12 годин). Прихильники пластикової вощини як переваги останньої зазвичай вказують на термін служби однієї рамки до 10 років, її міцність та стійкість до перепадів температури під час зберігання. Але матка може просто відмовитися відкладати яйця у стільники із пластику. Крім того, таку вощину потрібно в обов’язковому порядку регулярно обробляти від шкідників бджіл, тоді як при використанні вощини зі 100% воску обробляються тільки дерев’яні рамки.

Недобросовісні виробники під виглядом суто воскової вощини можуть реалізовувати фальсифікат, при виробництві якої до воску додають парафін, стеарин, церезин та інші мінеральні та рослинні воски. Тому при покупці потрібно орієнтуватися, перш за все, на репутацію виробниківя, а не ціну.

Бджолосім’я будує стільники

Бджолосім’я будує стільники

Згідно з діючими ДСТУ 7172:2010 «ВОЩИНА», при виробництві вощини може використовуватися воскова композиція, що складається з пасічного воску з додаванням не більше 10% промислового, або пресованого воску. Перевищення частки пресованого воску в готових пластинах може привести до того, що така вощина, встановлена у вулик у рамках, «попливе», тобто почне втрачати форму та міцність.

В Україні поширені два розміри медових рамок:

 1. міжнародний стандарт Дадан — 435 × 300 мм;
 2. укорочений Рута — 435 × 230 мм.

Відповідно, аркуші вощини для цих рамок мають розміри 410 × 260 мм та 410 × 207 мм, що обумовлено діючими ДСТУ 7172:2010 «ВОЩИНА».

По куту нахилу комірок у стільниках розрізняють вощину:

 • звичайну, з кутом 140 °;
 • напівмаксимум, з кутом 130 °;
 • максимум, з кутом 120 °.

Чим менший кут нахилу, тим комірка ближче до природних сотів, які відбудовують самі бджоли. Відповідно, бджоли швидше готують стільники для засіву їх маткою, і швидкість розвитку сім’ї збільшується.

За розміром комірки сот розрізняють бджолину та трутневу вощини. В першій довжина комірки відповідає згаданому вище стандарту ДСТУ 7172:2010 і дорівнюється 5,4±0,05мм. У другій відстань між сторонами комірки більша і становить близько 7 мм. Трутнева вощина встановлюється в високопродуктивні бджолині сім’ї для того, щоб отримати велику кількість племінних трутнів для запліднення інших маток та покращення генофонду пасіки. Крім того, існує практика використання трутневої вощини для боротьби з таким небезпечним захворюванням бджіл, як варроатоз.

Діючі стандарти України для натуральної вощини

Натуральна вощина, яка вироблена згідно зі стандартами

Натуральна вощина, яка вироблена згідно зі стандартами

Як сказано вище, сьогодні виготовлення натуральної вощини регламентується технічними вимогами ДСТУ 7172:2010 «ВОЩИНА», які набули чинності з 2010 року.

У тому числі в документі вказані органолептичні та фізико-хімічні показники, яким має відповідати якісний продукт. Деякі наведені у таблиці нижче.

Показник Характеристика
Зовнішній вигляд Тонкий восковий аркуш з відбитками основ бджолиних комірок з обох боків
Колір Світло-жовтий, жовтий, світло-коричневий
Запах Приємний, восковий
Механічні пошкодження Неприпустимі вм’ятини, пробоїни, рвані краї та перекоси аркуша
Наявність води на поверхні аркуша Неприпустимо
Форма аркуша Прямокутна
Кількість аркушів на 1 кг вощини, шт На рамку 435 × 300 мм — 14–16; на рамку 435 × 230 мм — 19–21
Розривна довжина при температурі +20 °С, м Не менше 35

На вимогу замовника може проводитися перевірка вощини на наявність життєздатних спор патогенних організмів.

Якісна вощина має бути міцною, але твердою та пружною, з однаковою прозорістю всіх осередків. Візуально якість можна перевірити, поклавши аркуш на долоню — за кімнатної температури він повинен прогнутися під власною вагою не більше ніж на 30 мм.

За стандартом тривалого зберігання допускається поява на аркушах вощини легкого сірого нальоту, який зникає при нагріванні. Більше того, такий наліт, що утворився після тривалого зберігання, є ознакою якісної вощини з чистого воску, без будь-яких небажаних добавок. Забирається він дуже просто — достатньо потримати аркуші на сонце, поки вони не стануть прозорими.

Варіанти виготовлення вощини

Вощину виготовляють із тонкої воскової стрічки, на яку наносять денці косот за допомогою гравіювальних вальців. Процес гравірування може бути як автоматизованим, так і вручну. В останньому випадку стрічку протягують через вальці, що обертаються вручну, а продуктивність не перевищує 40–50 кг готової вощини у день. Автоматизовані лінії можуть виробляти до 100 кг на годину аркушів, нарізаних та готових до відправки на склад.

Саму стрічку також можна отримувати різними способами:

 1. за допомогою барабана, що занурюється на потрібну глибину в рідкий віск;
 2. прокатуванням через вальці з гладкою поверхнею підігрітого бруса воску;
 3. зануренням у рідкий віск попередньо змоченої у воді пластини з дерева або фанери потрібних розмірів.
Найбільш продуктивним є перший спосіб, хоча для кустарного виробництва можуть використовуватися всі описані вище варіанти.

Процес виробництва вощини на прикладі компанії «Долина Меду»

Вощина, яка зроблена на підприємстві «Долина Меду»

Вощина, яка зроблена на підприємстві «Долина Меду»

Розглянемо детальніше процес виготовлення натуральної вощини на прикладі виробництва запорізької компанії «Долина Меду».

Бджолиний віск, що надійшов на переробку, завантажується в воскоплавильну ванну з максимальним завантаженням 500 кг. Пройшовши процес стерилізації протягом 10–12 годин, розплавлений віск надходить із воскоплавильної ванни до ванни очищення, а потім — до підбарабанної ванни. З підбарабанної ванни розплавлена сировина намотується на обертовий барабан, який охолоджується водою.

Віск, що затвердів у процесі обертання, зрізається і надходить у прес-камеру, де пресується у стрічку необхідної ширини (для стандарту Дадан або Рута) товщиною 4,5 мм. Далі стрічка подається на гладкі вальці, через які розкочується до товщини 1–1,2 мм, з наступною намоткою до бухти 25–27 кг.

Готова бухта встановлюється на вощинопрокатну машину, де подається на гравіювальні вальці і потім, з уже видавленими комірками — на порізку стандартними листами 410+/−2 мм. Порізана вощина складається в стопки і відправляється на сушіння на склад готової продукції. Влітку сушіння свіжої вощини займає близько 3–4 днів, а взимку може займати до 10 днів.

Температурні режими на всіх етапах виробництва, починаючи від воскоплавильної ванни до складу готової продукції, підтримуються автоматично.

Етапи виробництва вощини у фотографіях

Основні виробники вощини в Україні

В Україні працює досить багато виробників вощини. Найбільш великими з них є харківський «АВВ-100» та «Київбджолпром» з Боярки.

 • Харківський завод — це найдосвідченіший виробник в Україні. Також підприємство виготовляє верстати та вальці для виготовлення вощини, постачаючи свою продукцію у багато країн світу.
 • «Київбджолпром» — ще один лідер серед українських постачальників, його прополісована вощина давно відома не лише в нашій країні, а й за кордоном.
 • Відомими виробниками є також ТОВ «Нова Вощина», «BeeWorld», ФОП Покровська, Тупота, Дубовик та інші.

Середні ціни на вощину в Україні

Станом на осінь 2023 року середня ціна на вощину знаходиться в межах від 320 до 400 гривень за 1 кг.

Дещо дорожче коштує прополісована вощина від «Київбджілпрому», оскільки вона є єдиною у своєму роді і не має конкурентів на ринку. У регіонах, де відсутні свої виробники (наприклад, Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська області) вартість якісної вощини у продавців може доходити до 450 гривень за 1 кг.

Низька ціна за кілограм зазвичай свідчить про те, що цей продукт, з великою ймовірністю, може містити добавки рослинних та мінеральних восків на кшталт парафіну або стеарину. І ось чому. На сьогоднішній день ціна закупівлі воску у пасічників становить 250–300 гривень. Сюди ж треба додати виробничі та накладні витрати: оплату води та електрики, податки, амортизацію обладнання, оренду, зарплатню співробітникам тощо. З урахуванням вищеозначеного продаж вощини за цінами за кілограм, близькими до закупівельних, просто невигідна.

Кейси клієнтів компанії «Долина Меду»

Вощина від компанії «Долина Меду»

Вощина від компанії «Долина Меду»

Один із найпоширеніших запитів до виробників вощини від клієнтів — це індивідуальна переробка воску замовника (виготовлення забрусної вощини). При цьому існує мінімальна кількість воску, що приймається на переробку. Так, у «Долині Меду» це не менше 200 кг. Якщо пасіка невелика, набрати таку кількість може бути дуже складно.

Постійні клієнти компанії з Дніпропетровської області знайшли рішення таким чином. Вони збирають віск на переробку з чотирьох пасік, таким чином отримують потрібну мінімальну кількість і заразом заощаджують кошти. Так само вчинили бджолярі одного з районів Запорізької області — вони привезли 200 кг воску з кількох пасік і через добу забрали готову вощину.

За кордоном бджолярі-аматори практикують обмін воску на вощину з великими пасіками, які купують її у перевірених виробників.

Відомо, що вощина, виготовлена з якісного воску, сприяє кращій продуктивності бджіл. За досвідом постійних клієнтів компанії «Долина Меду», явні покращення у розвитку бджолосімей помітні через 2–3 роки регулярного використання на пасіці такої вощини.

Особливості зберігання натуральної вощини

Зберігання готової вощини в сухому приміщенні

Зберігання готової вощини в сухому приміщенні

Згідно з ДСТУ 7172:2010 «ВОЩИНА», для тривалого зберігання листи вощини необхідно складати в сухих, добре провітрюваних приміщеннях, з температурним режимом в межах від −30 °С до +30 °С. Але найкраще, якщо в місці зберігання підтримується кімнатна температура. На холоді вощина стає крихкою і легко кришиться, а при високих температурах віск починає плавитися. Також поруч із упаковками вощини не має бути предметів та речовин із сильним запахом.

Якщо температура повітря опуститься до мінусових значень, короби або ящики з вощиною переставляти з місця на місце не можна.

При цьому перевезення продукту допускається лише за температури повітря не нижче −5 °С.

При дотриманні правил зберігання термін використання вощини не обмежений.

Часті питання

Що таке натуральна вощина?

Строго кажучи, натуральна або природна вощина — це тонкі пластини зі стільниками-комірками, які побудовані бджолами. Часто натуральною вощиною називають аркуші воску з нанесеними на них механічним способом комірками майбутніх стільників. Але це не зовсім правильно, оскільки така вощина виробляється людиною і фактично є штучною.

Чим вощина відрізняється від воску?

Віск — це органічна речовина, яку виробляють бджоли для будівництва стільників.

Вощина — це основа у вигляді прямокутних листів, яка виробляється з воску промисловим способом і використовується на пасіках для побудови бджолиних стільників.

Чому вощина від того самого виробника має різний колір? Вона різної якості?

Відповідь проста: віск не буває однакового кольору, тому вощина щодня при виготовленні має різний колір. Відповідно до ДСТУ 7172:2010 «ВОЩИНА», вона може мати колір від світло-жовтого до світло-коричневого. Якщо аркуші відповідають зазначеному стандарту, немає підстав говорити про неякісну вощину.

Чому вощина ламається?

Є кілька причин ламкості вощини.

 • Навіть якісна вощина стає крихкою при низькій температурі повітря.
 • Це може свідчити про наявність домішок на кшталт парафіну, стеарину і т.д. у восковій сировині, з якої виготовлялися листи.

Чому вощина «пливе»?

Найчастіше така проблема виникає при покупці фальсифікату з домішками парафіну та інших мінеральних та рослинних восків.

Чи роблять українські виробники вощину з воску замовника (забрусну вощину)?

Звичайно. Протягом шести років працівники компанії «Долина Меду» у період з жовтня по березень надають послуги з переробки воску у вощину на обладнанні компанії. Обов’язковою умовою є кількість воску 200 кг і більше. Якщо ви накопичили 200 кг сировини, то можете зробити вощину тільки зі свого воску.

Максимальна кількість сировини для індивідуальної переробки не обмежена. Але зауважте, що за один робочий день можна обробити до 400 кг воску. Цей момент важливий, якщо ви їдете з іншого міста, а весь процес може тривати більше одного дня.

Скільки може зберігатися вощина?

Згідно, ДСТУ 7172:2010 «ВОЩИНА» за умови дотримання правил зберігання термін придатності вощини не обмежений. Виробники рекомендують зберігати упаковані аркуші вощини 2 роки.

Де краще зберігати вашу вощину?

Вощину краще зберігати при кімнатній температурі у заводській упаковці або загорнутій у папір. Згідно зі стандартами, стопки листів не повинні бути вищими за 60 см.

Чи можна зберігати вощину в холодильнику?

Вощина «не любить» холод. Крім того, краще, щоб у приміщенні, де вона зберігається, була низька вологість. Тому аркуші краще зберігати в сухому приміщенні за кімнатної температури.

Чи може бджоляр відправити вам віск та отримати вощину, використовуючи послуги перевізника?

Зараз складний час, і не кожен клієнт може особисто доставити віск на виробництво. До того ж, Запоріжжя є прифронтовим містом.

Тому бджолярі можуть скористатися послугами перевізників та відправити віск поштою. Зі свого боку, ми гарантуємо своєчасне виготовлення вощини з воску замовника. Якщо бджоляр за допомогою послуг перевізника відправляє нам віск, ми після отримання перевіряємо його якість, зважуємо. Того ж дня, максимум наступного, з вами зв’язується наш менеджер, погоджує умови обміну та інші нюанси.

Коли ваша вощина буде готова, ми відправимо її за зазначеною адресою. Вощину, особливо у великій кількості, краще відправляти на палеті або у flat-боксі, щоб уникнути пошкоджень.

Ще один нюанс, який слід зазначити, це те, що вощина має сохнути після переробки від 3 до 10 днів, залежно від сезону.

Чи можна робити відправлення вощини взимку?

Все залежить від погодних умов. У мороз виробництво «Долина Меду» зупиняє відправлення, тому що вощина при мінусових температурах стає крихкою. Але як тільки погода дозволяє, вощина одразу їде до замовника.

Чи можна відразу зробити обмін воску на готову вощину?

За умови самовивезення, клієнт сам вирішує, чи забере вощину відразу чи чекатиме, коли вона висохне на нашому складі (адже взимку цей процес може зайняти до 7–10 днів). Якщо приїхати до нас у магазин, можна обміняти віск на вощину в мінімальних кількостях, навіть від 1 аркуша.

Скільки в середньому коштує кілограм вощини?

Залежно від виду, кілограм вощини від компанії «Долина Меду» станом на 2023 рік коштує 370–400 гривень. Стандартно аркуші пакуються у пачки по 5 кг, але за бажанням замовника можуть бути інші варіанти упаковки.

У виробників можна замовити лише стандартні розміри вощини?

При індивідуальних переробках виробники часто роблять вощину під параметри, зазначені клієнтом. Так, у компанії «Долина Меду» можна замовити не тільки різну вощину (на рамку Дадан, Рута, Напіврамку), але і змінити вагу аркуша. Наприклад лист вощини на рамку Дадан важить близько 75 грамів. Але виробничі можливості дозволяють випускати листи і 85, і 90 грамів. Звичайно, у такому разі аркушів у кілограмі буде менше.

Якщо замовляти вощину зі свого воску, ціна змінюється або залишається такою ж, як у роздріб?

У більшості випадків при індивідуальній переробці діють оптові ціни, оскільки приймаються великі обсяги воску. Так, для клієнтів компанії «Долина Меду» при обміні від 100 кг воску діє оптова ціна — 350 гривень. Ціна вказана станом на 2023 рік.

Як я можу бути впевненим, що виробник зробить вощину з мого воску?

Деякі виробники вощини при виникненні такого питання дозволяють клієнтам бути присутніми протягом всього виробничого циклу. Так, на підприємстві «Долина Меду» за бажанням при вас буде зроблено завантаження воску в воскоплавильну ванну, а наступного дня зранку (після того, як віск простерилізується) у вашій присутності буде проходити весь процес випуску листів вощини. Потім ви можете залишити готову продукцію для просушки на нашому складі або забрати вологі листи і сушити їх у себе вдома.

Як з вами зв’язатися, і де знаходиться ваш магазин?

Ви також можете придбати вощину у нашому магазині або замовити на сайті.

Магазин знаходиться в Запоріжжя по вул. Брянській, будинок 15 (територіально це центр Запоріжжя, а саме, Вознесенський район). Щоб потрапити до магазину, потрібно проїхати з проспекту Соборного у бік цирку, далі до Слов’янського авторинку. Зліва від центрального входу знаходиться «Колісний двір», за ним — «Долина Меду».

Наші менеджери протягом дня з 08:00 до 20:00 знаходяться на зв’язку та нададуть консультацію за телефонами: +38 (098) 622-28-81, +38 (066) 622-28-81, +38 (093) 622-28-81. Крім того, на сайті інтернет-магазину «Долина Меду» можна переглянути товари, які є в наявності, та актуальні ціни.